Foto door Souraya Hassan
Als ik om me heen kijk dan zie ik een aantal overeenkomsten bij vrouwen die niet overweldigd raken. Ze zijn emotioneel minder reactief. Ze laten zich minder meeslepen door de emotie van het moment. Dat betekent niet dat ze nergens van schrikken, maar wel dat ze eerst even afstand nemen voordat ze reageren.
Nou kun je niet altijd bepalen hoe je reageert in bepaalde situaties maar je kan jezelf wel trainen om op een bepaalde manier ergens mee om te gaan, helemaal als situaties herhaaldelijk zijn. Je traint jezelf om regie te houden.
Om niet op te branden, om mijn eigen ruimte te bewaken én om de leider te zijn die ik wil zijn, vind ik een aantal zaken/peilers belangrijk. Een soort arbeidscompas, as you will.
– Behandel niet elke email als een noodgeval. Een email wordt doorgaans niet verstuurd met het idee dat daar gelijk een antwoord op komt. Plan gericht blokken in om mail te beantwoorden en reageer niet op elke pushmelding. Sterker nog, zet je pushmeldingen daarvoor uit. Dat kan wellicht niet in elke baan, maar als je met gerichte mailblokken wilt werken dan hebben die pushmeldingen geen zin.
– Een telefoontje opnemen is een keuze. Jij laat iemand jouw tijd innemen en jij beslist zelf of dat gebeurt ja of nee. Als iemand je belt, en er wordt geen voicemail achter gelaten of geen bericht nagestuurd, dan gaan zij het wel weer opnieuw proberen en voel ik geen noodzaak om zo snel mogelijk terug te bellen. Sowieso behandel ik het opnemen van ongeplande telefoontjes als een keuze. Als ik in gefocust zit te werken en ik word gebeld, dan onderbreekt diegene mijn planning. Dat is meestal helemaal niet bewust, maar het is wel goed om je te realiseren dat jij vervolgens mag kiezen of je daar direct in meegaat.
– Neem tijd om te reageren. Of dat nou live is of per mail, je hoeft niet gelijk ergens op te reageren. Je voorkomt hiermee een emotionele reactie.
– De stress van een ander is niet jouw verantwoordelijkheid.
– Vraag door en leer de juiste vragen te stellen om een compleet beeld te krijgen van een situatie, voordat je ergens op reageert of een oplossing bedenkt.
– Heb het besef dat ‘druk zijn’ geen prestatie is maar een gevolg. Een negatief gevolg. Druk zijn is niet een gewenste staat, maar een uiterste.
– Je hoeft niet altijd overal een uitleg of verklaring voor te geven.
– Kalm reageren onder druk is onderdeel van leiderschapsuitstraling.
Foto door Souraya Hassan
Het is niet zo dat ik nooit stress heb of altijd alles onder controle heb. Maar ik merk wel dat dit de uitgangspunten zijn waar ik steeds naar teruggrijp als het druk wordt. Uiteindelijk is er namelijk altijd meer werk dan tijd. Dan kun je wel proberen steeds harder te rennen, maar je kunt ook bewuster omgaan met je aandacht. En juist dat laatste zorgt er bij mij voor dat ik mijn werk met veel meer rust en plezier doe.