Mijn kleurboeken
De trend: kleurplaten met ‘simpele’ tekeningen met dikke lijnen. Ze zijn er in allerlei uitvoeringen en het grootste aanbod vind je op Amazon.
Ik begon met een paar kleurboeken van Coco Wyo, hét kleurboekenmerk waar het internet nu helemaal mee aan de haal gaat. Later kreeg ik ook een aantal andere boeken cadeau die ik minstens zo leuk vind. Mijn boeken op een rijtje:
- Girl Moments (Coco Wyo)
- Little Spooky (Coco Wy0)
- Little Corner (Coco Wyo)
- Me & You (Mary Hart)
- Cozy Japan (Jade Summer)
Ze zijn allemaal rond de €8 en de meeste boeken bevatten 40 kleurplaten.
Wat er zo leuk is aan kleuren in deze kleurboeken
Oké, maar waarom ben ik hier zo enthousiast over? Want ja, kleuren kon je als kind ook al, dus wat maakt deze kleurboeken zo speciaal? Nou, dat zijn een paar dingen:
•Het is ultieme ontspanning – Even geen scherm, geen to-dolijstjes, geen prikkels. Gewoon een kleurplaat en markers. Perfect voor een relaxmomentje met wat lekkers erbij.
•De dikke lijnen en simpele designs zijn zo satisfying – Geen gepriegel met minuscule details, maar lekker grote vlakken waar je heerlijk in kunt blenden en spelen met kleuren.
•Je hoeft nergens over na te denken – Je slaat een pagina open en begint gewoon. Geen keuzestress, geen ‘wat als het mislukt’. Alleen maar kleuren.
•Je kunt eindeloos experimenteren – Ga je voor een pastelachtige, zachte look? Of knal je er juist felle neonkleuren in? Er zijn geen regels, en dat maakt het zo leuk. Je kan de kleurplaten zo gedetailleerd maken als je zelf wil, of het gewoon lekker simpel houden.
Ik betrap mezelf er vaak op dat ik ‘even snel’ een paar minuten wil kleuren en dan een uur later nog steeds in mijn boek zit te turen. Het is echt heel leuk om te doen.
Ik doe dit dus met alcoholmarkers. Dus, daarover gesproken…
Alcoholstiften
De alcoholstiften die ik heb
Ik was al even in de ban van alcoholstiften en de sets van Ohuhu stonden al tijden op mijn verlanglijstje. Het nadeel: doordat ze zo populair zijn, zijn ze overal steeds uitverkocht. Na wat research doen, kwam ik uit op een goed alternatief, de Winsor & Newton Promarker Brush stiften. Iets duurder dan Ohuhu, maar ook niet zo duur als de Copic markers.
Ik bestelde deze set met 48 stiften. In totaal heeft Winsor & Newton van deze stiften 72 kleuren dus de kleuren die ik miste, bestelde ik los er nog bij.
Wat is er nou zo leuk aan alcoholstiften?
Oké, ik ga eerlijk zijn: ik dacht altijd dat alcoholstiften vooral iets waren voor professionele illustratoren of striptekenaars. Maar nu ik ze eenmaal heb geprobeerd, snap ik de hype helemaal. Deze stiften zijn gewoon een feestje om mee te werken. Waarom?
•Kleuren blenden heel makkelijk – Je kunt kleuren in elkaar laten overlopen zonder dat het een vlekkerige, streperige chaos wordt. In tegenstelling tot gewone viltstiften, waarbij ik eindig met een kleurplaat die eruitziet alsof ‘ie door een hyperactieve peuter is ingekleurd. Met alcoholstiften krijg je geen strepen.
•Intense, levendige kleuren – De pigmentatie van alcoholstiften is 🔥. Kleuren knallen echt van het papier af, en je kunt lekker spelen met laagjes om ze nóg intenser te maken.
•Droogt supersnel – Geen gedoe met wachttijden of per ongeluk je hand door een natte tekening halen en vervolgens een vage, gehavende versie van je kunstwerk op je mouw hebben staan.
•Ideaal voor grote vlakken – Waar je met kleurpotloden drie uur bezig bent om een achtergrond een beetje egaal te krijgen (en dan alsnog ontevreden bent), fix je dat met alcoholstiften in een paar seconden.
Tips voor het gebruik van alcoholstiften
Je hebt nu misschien de neiging om meteen los te gaan met je stiften, maar wacht even. Een paar handige tips zorgen ervoor dat je niet halverwege denkt: Waarom is mijn tekening ineens een vlekkerige ramp geworden?
Gebruik het juiste papier
Alcoholstiften + verkeerd papier = doordrukdrama. Gewoon printpapier is een no-go (tenzij je graag je tafel een nieuw kunstzinnig patroon geeft). Ga voor markerpapier of dikker mixed-media papier. Als je de kleurboeken gebruikt die ik hierboven noem, moet je altijd onder je pagina een leeg vel leggen om doordrukken op de pagina eronder te voorkomen.
Werk in laagjes
In plaats van meteen volle bak met de donkerste kleur aan de slag te gaan, begin je beter met lichte tinten en bouw je het langzaam op. Blenden gaat ook veel soepeler als je werkt met natte lagen.
Gebruik een ‘colorless blender’ met mate
Klinkt als magie, maar deze ‘blender’ is eigenlijk een kleurloze alcoholmarker die helpt om overgangen soepeler te maken. Maar! Gebruik ‘m niet als een soort gummetje, want dan krijg je eerder rare vlekken dan een mooie blend.
Test kleuren eerst op een apart vel
De kleur die je op de dop ziet, is vaak NIET hoe ‘ie eruitziet op papier. Altijd even testen voordat je enthousiast een tekening verknoeit.
Wees niet bang voor experimenteren
Wil je een mega smooth verloop? Probeer twee kleuren door elkaar te blenden. Wil je textuur? Werk met kleine, overlappende streepjes.
Deze kleurboeken kan je natuurlijk ook inkleuren met potloden, of andere stiften. Maar de combi met de alcoholmarkers is een héle fijne.
Mocht je net als ik ineens verslaafd raken aan deze kleurboeken, dan ben je gewaarschuwd: het stopt niet bij één boek. Of één set markers. Maar hé, er zijn slechtere verslavingen, toch? 😏